
Cicha noc – chwyty i tekst do kolędy
Zwr. 1
—
Zwr. 2
—
Zwr. 3
Cicha noc, święta noc,
narodzony Boży Syn.
Pan Wielkiego majestatu
niesie dziś całemu światu
odkupienie win,
odkupienie win.
—
Zwr. 4
Cicha noc, święta noc,
jakiż w tobie dzisiaj czas.
W Betlejem dziecina święta
wznosi w górę swe rączęta,
błogosławi nam,
błogosławi nam.
Tonacja tej wersji: G-dur
Metrum: 3/4
Tempo tej wersji: 80
Szukasz dokładnego opracowania nutowego kolędy Cicha Noc? Chcesz zagrać na gitarze tę niezwykle popularną w Polsce i na świecie kolędę? Sprawdź serwis musiclessonsbydarek.pl i naucz się grać bezbłędnie Cichą Noc oraz inne znane kolędy i pastorałki.
Kiedy możemy zacząć ćwiczyć granie kolęd?
Czas Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w ciągu roku. Jest to z pewnością czas wyjątkowy. Wszędzie słyszymy świąteczne piosenki i utwory. W sklepach, w mediach, a także w naszych domach czuć coraz bardziej świąteczną atmosferę. Jest to także czas, kiedy wszyscy muzycy zaczynają ćwiczyć i grać kolędy. Chcą zdążyć przed gwiazdką opanować najpopularniejsze utwory świąteczne.
Dla wielu osób jest to też dobry czas na rozpoczęcie swojej przygody z gitarą lub pianinem. Kolędy to utwory muzyczne o dość specyficznej budowie muzycznej, wymagające dużej ilości ćwiczeń. Na początku nauki kolęd, nieocenioną pomocą są z pewnością dobre opracowania akordów i nut, które ułatwią trening muzyczny.
Jakie trudności sprawia wykonywanie kolęd?
Polskie kolędy, uważane są przez wielu ludzi za najpiękniejsze i dość proste do nauki i grania. Jedną z tych najbardziej popularnych jest oczywiście Cicha Noc. To także jedna z łatwiejszych do wykonania kolęd. Oczywiście są także kolędy, które sprawiają więcej trudności dla początkujących muzyków. Jeśli chodzi o Cicha Noc akordy są stosunkowo łatwe do opanowania.
Na początku przygody z graniem świątecznych utworów, dość dużym utrudnieniem mogą być, długie, kilku zwrotkowe teksty. Występuje w nich wiele archaizmów i niespotykanych współcześnie form gramatycznych. Mogą one przysporzyć dość dużych problemów w odpowiednim dopasowaniu rytmu i tempa grania.
Jak zagrać Cicha Noc na pianinie i gitarze?
Cicha Noc to jedna z bardziej popularnych kolęd na świecie. Tekst powstał jako wiersz już w 1816 roku. Po raz pierwszy wykonana została podczas pasterki w austriackim Salzburgu w 1818 roku. Tekst przetłumaczono na około 300 różnych języków. Polskie słowa ułożył w 1930 roku, polski kompozytor i dyrygent Piotr Maszyński. Oryginalna wersja liczyła aż 6 zwrotek, a aktualnie śpiewa się pierwszą, drugą i szóstą zwrotkę. Pierwotnie napisana została w tonacji D-dur i w metrum 6/8. Współcześnie wykonują się ją w wielu różnych tonacjach i przy użyciu różnych akordów.
Akord jest to współbrzmienie kilku dźwięków, które jednocześnie tworzą harmonię i melodię. Grany na pianinie lub gitarze akord może wybrzmieć dzięki odpowiedniemu ułożeniu palców na klawiaturze, lub gryfie. Akordy najogólniej można podzielić na durowe i molowe. W przypadku kolędy Cicha Noc chwyty są dość proste do opanowania. Jeśli chcemy grać ją na pianinie, można użyć tylko trzech akordów takich jak C (dźwięki C, E i G), F (dźwięki F, A i C) i akord G (G, H i D). Do grania jej na gitarze będziemy musieli opanować przynajmniej akordy takie jak: D, E, H, A, F i G. Opierając się na opracowaniach na stronie musiclessonsbydarek.pl, z pewnością doskonale opanujesz jej granie na gitarze lub pianinie.