Akordy do kolęd na różne instrumenty

Akordy do kolęd
Akordy na pianino, keyboard, gitarę i inne instrumenty

Uczysz się grać na gitarze i chcesz zacząć wykonywać najpiękniejsze polskie kolędy? Szukasz w sieci opracowanych akordów lub chwytów z tekstem pieśni świątecznych? Kolędy to utwory muzyczne o specyficznej budowie rytmicznej i melodycznej, wymagające dużej ilości ćwiczeń. Sprawdź moją propozycję lekcji lub wybierz interesujące opracowanie dla siebie.

Kiedy gramy i śpiewamy kolędy?

Boże Narodzenie jest najbardziej wyczekiwanym świątecznym okresem w roku. Pod każdym względem jest to wyjątkowy czas w roku. Na każdym kroku słyszymy świąteczne piosenki te mniej lub bardziej komercyjne. W centrach handlowych, mediach, a także w naszych domach pojawiają się ozdoby i dekoracje związane z Bożym Narodzeniem.

Popularna gwiazdka to także czas, kiedy jako gitarzyści, chcemy zacząć grać kolędy, aby umilić sobie, najbliższym lub znajomym ten czas oczekiwania. Granie i śpiewanie kolęd to także znakomity pomysł, aby rozpocząć swoją przygodę z gitarą. Pomocne będą, szczególnie na początku nauki, opracowane akordy do kolęd, które ułatwią naukę.

chwyty gitarowe do kolęd
Jak zagrać kolędy na gitarze

Jakie trudności możemy napotkać podczas grania kolęd?

Polskie kolędy są uważane za jedne z piękniejszych i stosunkowo łatwych do nauki. Jedną z nich jest niezwykle popularna i znana Dzisiaj w Betlejem. Oczywiście, są pieśni świąteczne, które są trudniejsze do przyswojenia i wykonywania. Na początku nauki zniechęcać mogą długie, kilkuzwrotkowe teksty kolęd. Zawierają wiele archaizmów i form gramatycznych dzisiaj już nieużywanych. Może to nastręczać trudności w dopasowaniu rytmu i bicia.

Dodatkowym utrudnieniem może być fakt, iż większość z nas kojarzy aranżacje muzyczne kolęd z kościoła, gdzie są wykonywane na organach. Można odnieść wrażenie, że kolędy są bardzo skomplikowane do grania. Kiedy mamy problem z zagraniem kolędy akordy ułatwią nam zrozumienie i przyswojenie linii melodycznej utworu.

Nauka chwytów i granie kolęd akordami

Akordy, to ogólnie mówiąc współbrzmienie kilku dźwięków w tym samym czasie, które tworzą harmoniczną i melodyczną całość. Dzielimy je na durowe i molowe. Konkretny akord może wybrzmieć dzięki odpowiednim chwytom. Jeśli chodzi o kolędy chwyty w nich występujące nie są mocno skomplikowane. Opierają się często na popularnych tonacjach, znanych z innych utworów muzycznych. Powszechnie używanym akordem w kolędach jest na przykład akord A. W zależności od tonacji można rozbudować go przy pomocy różnych chwytów na gryfie do akordu A-dur czy też A-moll

Istnieją jednak też takie kolędy, w których używane są nieco bardziej skomplikowane akordy i chwyty gitarowe. Dla lepszego zapoznania się z nimi polecam teksty i akordy do kolęd udostępnione na musiclessonbydarek.pl. Nad każdą z kolęd zamieszczone jest interaktywne menu, które umożliwia szybką zmianę tonacji utworu. Jest to bardzo przydatne w trakcie nauki, kiedy musimy zmienić lub dopasować naszą tonację do oryginalnej tonacji utworu. Korzystając z opracowań na stronie, z pewnością doskonale opanujesz granie i śpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.

Polub na FB!